×

Message

No seats available.

PrintEmail

You are here: Kongre 2018Kültürel Çeşitlilik Bağlamında Akran Dışlamanın Önlenmesinde Drama Yönteminin Kullanılması (2)

Kültürel Çeşitlilik Bağlamında Akran Dışlamanın Önlenmesinde Drama Yönteminin Kullanılması (2)

Start Date:
Oct 26, 2018
Finish date:
Oct 27, 2018
Last Revised:
Sep 2, 2018
Code:
Jaskulska 2
Level:
Not Specified
Available seats:
0 of 20
Tutor:

Description

Atölyenin amacı, kültürel olarak çeşitlendirilmiş gruplara özgü olan sorunları dikkate alarak akran dışlanmasını önlemek amaıyla eğitimde drama yöntemini kullanma olasılığını yansıtmaktır.

Atölyenin ilk kısmı kuramsal temellere odaklanacaktır: çocuk ve gençlerin gelişiminde akran gruplarının rolü ve akran dışlama süreci (dışlanma mekanizmaları, dışlanma biçimleri, bir akran grubundan dışlama nedenleri). Atölyelerin bu kısmının amacı, gençlerin grubun önemini vurgulamak, bir grubun dışlama mekanizmasını ve sonuçlarını anlamak ve bu kapsamda düşünce ve deneyimlerinin paylaşılmasını sağlamaktır.

Atölyenin ikinci kısmı, akran dışlama mekanizmasını betimleyen drama yönteminin kullanımı ile ilgili etkinlikler içermektedir. Drama, güvenli ortamdaki (kurgusal ve gerçeklik sınırında) zor durumları tecrübe etmeyi ve bu konuda bir grupla çalışmayı sağlar. Atölye çalışmalarının bir bölümünü oluşturan etkinliklerin amacı, özellikle kültürel olarak çeşitlendirilmiş gruplar bağlamında, akran dışlama mekanizmalarına ilişkin sorulara cevap vermektir: Bir grubun yeni üyesi olmak nasıl bir şeydir? Grubun geri kalanından farklı bir insan olmak nasıl bir durumdur? Gruplar neden bazı üyeleri dışlama eğilimindedir? Dışlanan kişi ne hissediyor? Dışlama nasıl önlenebilir?

Atölyenin üçüncü kısmı, kişisel (ör. Kendine güven, özgüven) ve grubu (işbirliği, ortak hedef belirleme yeteneği) geliştiren drama yöntemlerini kullanan etkinlikler içermektedir. Çeşitlilik burada bir potansiyel olarak gösterilmektedir. Bir grupta herkesin kendi yeri vardır ve buna ihtiyaç vardır.

Etkinlikler, çocuklarla ve gençlerle çalışan öğretmenler içindir (öğretmenler, öğretmenler, sosyal çalışmacılar). Kullanılan çalışmalardan  eğitim sınıflarında faydalanılabilir.


Category

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME