Logo Logo Logo Logo

31. ULUSLARARASI EĞİTİMDE YARATICI DRAMA KONGRESİ


poster

Robin Pascoe (Avustralya)


Murdoch Üniversitesi, Perth, Batı Avustralya.
Sanat ve Drama Eğitimi, Fen Fakültesi ve Sağlık alanında kıdemli öğretim görevlisidir.

Erken Çocukluk ve İlkokulda Sanat öğretiminde birimleri koordine etmektedir. Ortaokulda Drama Öğretmek; ve Drama yoluyla Topluluklarla İlişkilenmek konularında çalışmaktadır. Okullarda ve Batı Avustralya Eğitim Bakanlığı ile Sanat müfredatı liderliği ve drama eğitimi konusunda geniş deneyime sahiptir. Yerel, ulusal ve uluslararası platformlarda sanat eğitimi programı geliştirme noktasında bir deneyime sahiptir. Son araştırma projesi: Murdoch'ta AıR (İkamet Eden Sanatçı) Komisyonu Projesi 2014-2017, Öğretim Sanatçılarını Murdoch'ta İlkokul Öğretmenliği öğrencileriyle buluşturuyor.

Robin, IDEA Uluslararası Drama / Tiyatro ve Eğitim Derneği 2013-2020'nin Eski Başkanıdır.
Drama Avustralya ve Drama West'in eski Başkanıdır.


“Düşler Dolabı”
“Bir süreçsel drama keşfi”

Bir zamanlar, gezgin oyunculardan oluşan bir grup açık alanda toplanır. Birlikte çok uzaklara giderler. Hikayeler anlatırlar, doğaçlama yaparlar, birlikte çalışmayı öğrenirler, Komediden roller üstlenirler, bir izleyici bulurlar. Bizi güldürmek ve ağlatmak için hayatlarının hikayelerini örerler... Birlikte bir Hayaller Dolabı, olasılıklar tiyatrosu yaratırlar.

Bu atölye sizi drama öğretimi için bir metafor olarak bir yolculukta gezici bir oyuncu grubuna katılmaya davet ediyor. Topluluk üyeleri zanaatlarını öğrendikçe, kendilerini anlam yaratan ve paylaşan sanatçılar olarak keşfederler. Drama öğretme yollarını yansıtırlar.

Bu yolda İki büyük düşünce vardır:
1) Drama yaparak drama öğreniriz; ve
2) Dramayı nasıl öğrettiğimizi yansıtarak drama öğretmeyi öğreniriz.

Drama süreçleriyle ilgilenerek, roller üstlenerek, durumları ve gerilimi, zamanı, mekanı ve sembolü keşfederek drama yoluyla ifade etmeyi ve iletişim kurmayı öğreniyoruz.

Atölyede kullanılan yapıları ve teknikleri yansıtarak kendi drama öğretimimiz için olanaklarla bağlantı kuruyoruz. Kendimizi drama yapımcıları ve drama öğretmenleri olarak anlıyoruz.

Atölye taslağı Atölyeden sonra hazır olacaktır ve www.stagepage.com.au da paylaşılacaktır. Notlar, atölyede anlatılan gezgin oyuncuların “fabel” in (Brecht) ayrıntılarını, yapılan öğretim seçimlerinin nedenlerini ve kullanılan süreçsel drama yaklaşımına genel bir bakış içerecektir.